Bill Gates tarafından kuruldu
Bill Gates
48 Yıldır Faaliyet göstermekte
4 Nisan 1975 tarihinde kuruldu

Microsoft Hakkında

Microsoft, 1975 yılında Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulmuş bir Amerikan çok uluslu teknoloji şirketidir. İlk olarak, Microsoft, BASIC adlı bir programlama dilinin yorumlayıcısını geliştirdi ve bu programlama dili, kişisel bilgisayarların popüler hale gelmesine katkıda bulundu.

1981 yılında, Microsoft, IBM ile bir anlaşma yaparak, IBM'in kişisel bilgisayarları için işletim sistemi geliştirmeye başladı. Bu işletim sistemi, MS-DOS (Microsoft Disk Operating System) adı altında piyasaya sürüldü. MS-DOS, kişisel bilgisayarların standart işletim sistemi haline geldi ve Microsoft'un büyümesinde büyük bir rol oynadı.

1985 yılında, Microsoft Windows'u piyasaya sürdü. Windows, fare ile çalışan grafiksel bir kullanıcı arayüzüne sahip ilk işletim sistemiydi. Windows, Microsoft'un en popüler ürünlerinden biri haline geldi ve dünya çapında milyarlarca kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

1990'ların başında, Microsoft, ofis yazılımı paketi olan Microsoft Office'i piyasaya sürdü. Office, kelime işlemci, hesap tablosu ve sunum yazılımı gibi birçok araç içeriyordu ve iş dünyasında hızla yaygınlaştı.

Microsoft, 2000'li yıllarda oyun konsolları (Xbox), arama motoru (Bing), cep telefonları (Windows Phone) ve diğer ürünler üzerinde de çalışmalar yaptı. Ancak, Windows işletim sistemi ve Office yazılım paketi hala şirketin en önemli ürünleri arasındadır.

Microsoft, dünya çapında 166 binden fazla çalışana sahip ve 2020 yılında 143,015 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Microsoft, teknolojik yenilikleri ve müşteri odaklı hizmetleriyle dünya çapında tanınmış bir marka haline geldi.

Microsoft Hakkında Yorumlar

Üzgünüz. Bu marka için herhangi bir yorum yapılmamış.

Firma Bilgileri

4 Nisan 1975 tarihinde kuruldu
Merkezi Washington, ABD
E-Mail: trstup@microsoft.com
Telefon: 02124448034
www.microsoft.com
One Microsoft Way Redmond, United States

Microsoft Hakkında Yorumlar

Üzgünüz. Bu marka için herhangi bir yorum yapılmamış.