Amazon Bronz Marka

Amazon, 5 Temmuz 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Seattle, Washington'da kuruldu.

Bronz Marka
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
E-Ticaret  >
E-Ticaret
Sektörü
Amazon Kuruluş - Markapedi >
30 Yıldır
Faaliyet göstermekte
Amazon Kuruluş - Markapedi >
5 Temmuz 1994
Tarihinde Kuruldu
Amazon Şehir - Markapedi >
Washington, ABD
Ana Merkez
Amazon Adres - Markapedi
410 Terry Avenue North Seattle, USA

Amazon Hakkında

Amazon Hakkında


Amazon, 1994 yılında Jeff Bezos tarafından Seattle, Washington'da kuruldu. Bezos, internet üzerinden kitap satışı yapmak için bir şirket kurmayı planladı ve işe Amazon adını vererek başladı. Bezos, Amazon isminin boyutu ve gezegenin en büyük nehri olan Amazon Nehri'yle benzerlik göstermesinden ilham aldı.

Amazon, 1995 yılında ilk web sitesini açtı ve hızla büyüdü. Şirket, internetten kitap satışı yapmanın yanı sıra, müşterilere müzik, film, oyun, giyim, ev aletleri ve birçok farklı kategori altında ürün sunmaya başladı. Amazon, müşteri memnuniyetine odaklanarak, geniş ürün yelpazesi ve hızlı teslimat seçenekleri sunarak büyük bir müşteri tabanı oluşturdu.

2002 yılında, Amazon Web Services (AWS) adlı bir bulut bilişim hizmeti kuruldu ve bu hizmet, işletmelerin internet tabanlı hizmetlerini barındırmasına olanak sağladı. AWS, şimdi dünya çapında birçok büyük şirketin güvenilir bir bulut bilişim sağlayıcısı olarak kullandığı lider bir hizmettir.

Amazon, 2007 yılında Kindle adlı elektronik kitap okuyucusunu piyasaya sürdü. Kindle, müşterilere istedikleri her yerde kitap okuma imkanı sundu ve şirketin dijital yayıncılık pazarında öncü olmasını sağladı. Amazon, 2011 yılında Kindle Fire adlı bir tablet bilgisayar da piyasaya sürdü.

Amazon, 2015 yılında Echo adlı akıllı hoparlörünü tanıttı ve bu cihaz, yapay zeka asistanı Alexa ile entegre edilmişti. Echo, müşterilere ev otomasyonu, müzik yayını, hava durumu raporları ve diğer birçok hizmet sunarak ev yaşamını daha kolay hale getirdi.

Bugün, Amazon, dünya çapında 800 binden fazla çalışana sahip ve 2020 yılında 386 milyar dolarlık bir gelir elde etti. Şirket, teknolojik yenilikleri, geniş ürün yelpazesi ve müşteri memnuniyetine odaklanmasıyla dünya çapında tanınmış bir marka haline geldi.

Üzgünüz. Bu marka için herhangi bir yorum yapılmamış.