Ali İsmail Sabancı tarafından kuruldu
Ali İsmail Sabancı
33 Yıldır Faaliyet göstermekte
12 Ocak 1990 tarihinde kuruldu

Pegasus Hava Yolları Hakkında

Pegasus Hava Yolları, İstanbul merkezli bir düşük maliyetli havayolu şirketidir. BIST: PGSUS kodu ile işlem gören şirket, uyguladığı “low cost” modeli ile uygun fiyatlı seyahat imkanı sunmaktadır. Temel hizmetleri ancak ek ücretlerle elde edilebilen Pegasus, kısa ve orta menzilli noktadan noktaya uçuşlarla müşterilerine ulaşım kolaylığı sağlar. Uygun ücretli seyahat seçenekleri sunan Pegasus Hava Yolları, sektördeki önemli aktörlerden biridir.

Pegasus, 1990 yılında Aer Lingus, Silkar Yatırım ve Net Holding işbirliğiyle İstanbul'da kurulmuş ve havacılık sektörüne charter uçuşlarla adım atmıştır. Şirket, 1994 yılında Yapı Kredi Bankası tarafından satın alınmış ve 2005 yılında Esas Holding A.Ş. tarafından Yapı Kredi Bankası'na ait hisselerin tamamı satın alınmıştır. 2005 yılında tarifeli iç hat seferlerine başlayarak Türkiye'deki dördüncü tarifeli havayolu olarak faaliyet göstermeye başlamıştır. Pegasus, müşterilerine uygun fiyatlı seyahat seçenekleri sunmanın yanı sıra, Türkiye'de havacılık sektöründe öncü bir konuma sahiptir.

Pegasus Hava Yolları'nın Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Ali Sabancı yürütmektedir. Pegasus Genel Müdürlük görevini ise Güliz Öztürk üstlenmektedir. Pegasus, deneyimli yöneticileriyle sektördeki yerini sağlamlaştırmış ve müşterilerine kaliteli hizmet sunmayı amaçlamaktadır.

Pegasus Hava Yolları, yerli hava yolu şirketleri arasında en genç filolardan birine sahiptir. Filosu, 23 Ocak 2023 tarihi itibarıyla 24 adet Boeing 737-800, 11 adet Airbus A320ceo, 46 adet Airbus A320neo ve 10 adet Airbus A321neo olmak üzere toplam 91 uçaktan oluşmaktadır. Genç filosu sayesinde müşterilerine daha konforlu ve güvenli bir seyahat deneyimi sunmaktadır. Yaş ortalaması 5,0 olan filosuyla, operasyonlarını etkin ve verimli bir şekilde sürdürmeyi sağlamaktadır.

Pegasus Hava Yolları Hakkında Yorumlar

Üzgünüz. Bu marka için herhangi bir yorum yapılmamış.

Firma Bilgileri

12 Ocak 1990 tarihinde kuruldu
Merkezi İstanbul
E-Mail: info@flypgs.com
Telefon: 02165607000
www.flypgs.com
Aeropark, Yenişehir Mah. Osmanlı Bul. No:11/A Pendik/İstanbul

Pegasus Hava Yolları Hakkında Yorumlar

Üzgünüz. Bu marka için herhangi bir yorum yapılmamış.