Karl Benz tarafından kuruldu
Karl Benz
97 Yıldır Faaliyet göstermekte
1 Ağustos 1926 tarihinde kuruldu

Mercedes-Benz Hakkında

Mercedes-Benz, Alman lüks ve ticari araç otomotiv markası olup 1926 yılında kurulmuştur. Mercedes-Benz AG (2019'da kurulan bir Mercedes-Benz Grup yan kuruluşu) merkezi Stuttgart, Baden-Württemberg, Almanya'da yer almaktadır. Mercedes-Benz AG, tüketicilere yönelik lüks araçlar ve Mercedes-Benz markasıyla işaretlenen ticari araçlar üretmektedir. Kasım 2019'dan itibaren, Mercedes-Benz markalı ağır ticari araçlar (kamyon ve otobüsler) Daimler Truck tarafından yönetilmekte olup bu, 2021'in sonlarında bağımsız bir şirkete dönüştürülen Mercedes-Benz Grubu'nun eski bir parçasıdır. 2018 yılında Mercedes-Benz, 2.31 milyon yolcu aracı satan dünyanın en büyük lüks araç markasıydı.

Markanın kökenleri, Daimler-Motoren-Gesellschaft'ın 1901 Mercedes'i ve Carl Benz'in 1886 Benz Patent-Motorwagen'inde yatmaktadır. Bu araç, özelliğiyle birçok kişi tarafından ilk kendinden tahrikli araçtaki içten yanmalı motor olarak kabul edilir. Markanın sloganı "En iyisi ya da hiçbiri"dir.

 

Mercedes-Benz, 1886'da Carl Benz'in ilk içten yanmalı motorlu aracı olan Benz Patent Motorwagen'ın ve aynı yıl Gottlieb Daimler ve mühendis Wilhelm Maybach'ın bir faytonu bir benzin motoru ile donatmasıyla ortaya çıkan bir Alman lüks ve ticari araç markasıdır. Mercedes arabası ilk olarak 1901'de Daimler Motoren Gesellschaft (DMG) tarafından pazarlanmaya başlandı.

DMG ile çalışan Avrupalı bir otomobil girişimcisi olan Emil Jellinek, 1902'de ticareti kaydettirerek kızı Mercedes Jellinek'in adını taşıyan 1901 Mercedes 35 hp'ye marka adını verdi. Jellinek, iş adamı ve pazarlama stratejisti olarak, en üst düzey toplum çevrelerinde "atlı arabaların olmadığı" Daimler otomobillerinin tanıtımını yaptı. O dönemde, özellikle kışın, Fransa ve Avrupa'nın en üst düzey insanlarının bir araya geldiği bir toplanma yeri olan Nice'te Mercedes arabalarını satıyordu.

Müşterileri arasında Rothschild ailesi ve diğer ünlü insanlar yer alıyordu, ancak Jellinek'in planları daha ileri gidiyordu ve 1901'de Rockefeller, Astor, Morgan ve Taylor gibi ABD milyarderlerine de Mercedes arabaları satıyordu. 1899'da katıldığı Nice yarışında Jellinek, daha az şık gerçek adını gizlemek için takma ad "Monsieur Mercédès" olarak sürüş yapmıştı. Birçok kişi, o yarışın Mercedes-Benz markasının doğuşu olduğunu düşünüyor. 1901'de, adı DMG tarafından dünya çapında korunan bir ticari marka olarak yeniden tescil edildi. İlk Mercedes-Benz markalı araçlar, Karl Benz ve Gottlieb Daimler'in şirketlerinin 28 Haziran 1926'da birleşmesiyle oluşan Daimler-Benz şirketi tarafından 1926 yılında üretildi.

Mercedes-Benz Hakkında Yorumlar

Üzgünüz. Bu marka için herhangi bir yorum yapılmamış.

Firma Bilgileri

1 Ağustos 1926 tarihinde kuruldu
Merkezi Almanya
E-Mail: info@mercedes-benz.com.tr
Telefon: 02128673000
www.mercedes-benz.com.tr
Ayazağa Mah. Azerbaycan Cad. Vadistanbul 1C/1 Sarıyer/İstanbul

Mercedes-Benz Hakkında Yorumlar

Üzgünüz. Bu marka için herhangi bir yorum yapılmamış.