Hewlett-Packard (HP) Bronz Marka

Hewlett-Packard (HP), ölçü ekipmanı ve ölçü cihazları üreticisi bir Amerikan şirketidir.

Bronz Marka
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
markapedi-slider
Bilişim & Teknoloji  >
Bilişim & Teknoloji
Sektörü
Hewlett-Packard (HP) Kuruluş - Markapedi >
85 Yıldır
Faaliyet göstermekte
Hewlett-Packard (HP) Kuruluş - Markapedi >
1 Mart 1939
Tarihinde Kuruldu
Hewlett-Packard (HP) Şehir - Markapedi >
Kaliforniya
Ana Merkez
Hewlett-Packard (HP) Adres - Markapedi
Privacy Office, 1501 Page Mill Road, Palo Alto, California

Hewlett-Packard (HP) Hakkında

Hewlett-Packard (HP) Hakkında


Hewlett-Packard (HP), 1 Ocak 1939 tarihinde William Hewlett ve David Packard tarafından kurulan ölçü ekipmanı ve ölçü cihazları üreticisi bir Amerikan şirketidir. İki genç öğrenci arkadaş, Stanford Üniversitesi'ndeki elektrik mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra, düşük bir başlangıç sermayesiyle Palo Alto'da bir garajda çalışmalarına başladılar. Şirketin adı, kurucularının isimlerinin ilk harflerinden oluşturuldu ve yazı-tura sonucu Bill tarafından seçilen Hewlett-Packard oldu.

İlk ürünleri olan HP200A hassas ses osilatörü, Disney şirketi tarafından kullanılmak üzere sekiz adet satın alındı ve bu sayede şirketin ilk müşterisi oldu. HP resmi olarak 18 Ağustos 1947 tarihinde şirket olarak kuruldu ve 6 Kasım 1957 tarihinde halka arz edildi.

1960'larda şirket, dünyada ilk kez mini bilgisayar olan HP 2100/HP 1000 serisini tanıttı ve masaüstü bilimsel hesap makinesi olan Hewlett-Packard 9100A modelini piyasaya sürdü.
1970'li yıllarda, şirket RISC teknolojisi esasında HP 3000 bilgisayarını sunarken, dünya çapında ilk kez programlanabilir bilimsel hesap makinesi olan HP-65'i tanıttı. Şirket ayrıca ASCII terminalleri üzerine yaratılan yeni bir makine-HP 2640 serisi ile WYSIWYG programını kullanarak HP-IB arayüzünü geliştirdi. 1984'te, HP, inkjet, laser yazıcı ve tarayıcıları gibi ürünlerle piyasaya girdi. Ayrıca Canon ve Xerox teknolojisini kullanarak ünlü HP LaserJet yazıcı serisini piyasaya sundu. 1990'larda, masaüstü, dizüstü ve sunucu bilgisayarları üretmeye başladı.

2002 yılında Compaq şirketiyle birleşen HP, PA-RISC, IA64 ve Alpha mikroişlemcileri; HP 9000 ve ProLiant sunucuları ve iş istasyonlarını; HP-UX, Tru64 ve OpenVMS işletim sistemlerini ve OpenView gibi yönetim yazılımlarını üretti.

Üzgünüz. Bu marka için herhangi bir yorum yapılmamış.